Navigácia

ZÁŠKOLÁCTVO ENERGETICKÉ NÁPOJE NEALKOHOLICKÉ PIVO

Čierne okienko

ENERGETICKÉ NÁPOJE

PIJEŠ ENERGETICKÉ NÁPOJE?

POZRI, ČO DOKÁŽU UROBIŤ S TVOJÍM TELOM!

 

 

 

Patríte k ľuďom, ktorí sú zvyknutí získavať energiu šťuknutím uzáveru na plechovke energetického nápoja? Rýchlo popremýšľajte o alternatívnych spôsoboch. Konzumovať nadmerné množstvo hocičoho je škodlivé a v prípade tekutých stimulátorov to platí niekoľkonásobne. To, že sú ľahko dostupné a vyzerajú nevinne, neznamená, že nemôžu napáchať vážne škody. Aké napríklad?

Stres a úzkosť

Jeden z najpresvedčivejších dôvodov, prečo ich prestať piť. Testovaním sa zistilo, že niektoré druhy energeťákov obsahujú viac kofeínu, než je uvedené na etikete. Príliš veľa tejto látky preukázateľne spôsobuje nervozitu a chronický stres.

Vysoký obsah cukru

Dali by ste si do kávy sedem lyžičiek cukru? Asi sotva. Malá plechovka energetického nápoja (2,5 dcl) ich obsahuje asi 15, za predpokladu že ho v nej nesuplujú umelé náhrady. Kým sa zameriame na ne, spomenieme ešte „benefity“ rafinovaného cukru: dehydratácia, oslabenie imunity, zubný kaz, nadváha...

Umelé sladidlá

Výrobcovia nízkokalorických energetických nápojov zvyknú používať ako náhradu cukru aspartám. Dostanete do seba „iba“ zanedbateľný počet kalórií, horšou správou je, že aspartám môže byť pre vás v konečnom dôsledku ešte škodlivejší ako jeho k línii nepriateľskejší brat.

Umelé príchute a farbivá

Energetické nápoje s rôznymi ovocnými príchuťami neobsahujú skutočnú šťavu z ovocia, takže chuť a vôňu brusníc či limetiek opäť treba hľadať v umelých arómach. Výrobcovia používajú niekoľko druhov potravinárskych farbív, jednou z najčastejších je červená 30. Nájdete ju paradoxne aj v produktoch, ktoré nie sú červené. Spôsobiť môže nežiaduce účinky, ako sú migrény, závraty, nervozita, záchvaty hnevu, agresívne správanie, neschopnosť sústrediť sa a hyperaktivita.

Vitamíny B

Tento vitamín je jedna zo zložiek v takmer každom energydrinku. Látka je to síce užitočná, ale len ak sa dodrží odporúčaný denný príjem. Viac ako 34 miligramov vitamínu B3 alebo niacínu môže spôsobiť sčervenanie pokožky. Spotreba 2999 miligramov môže mať za následok vážne poškodenie pečene. Viac ako 99 miligramov vitamínu B6 môže spôsobiť zmyslové nervové problémy, napríklad pálenie alebo defekty kože.

Ginko biloba

Opäť niečo užitočné, no keď je toto priveľa, efekt sa stráca. Tento druh bylinky, ktorú obsahujú aj energetické nápoje, môže spôsobiť celý rad nežiaducich účinkov, napríklad bolesti hlavy, nevoľnosť, hnačku, závraty, búšenie srdca a nepokoj. Ešte väčšiu šarapatu vie ginko narobiť, ak ho kombinujete s antidepresívanmi a liekmi na riedenie krvi.

L - Teanín

Táto aminokyselina je odvodená od zeleného čaju a niektorí výrobcovia energetických nápojov ju neváhajú uvádzať ako nevinný „extrakt zo zeleného čaju“. Vo väčšom množstve však môže spôsobovať napríklad závraty.

Zmeny nálady

Štúdie preukázali, že častí konzumenti stimulujúcich kofeínových nápojov majú zníženú hladinu serotonínu. Látka je známa ako hormón dobrej nálady a jej nedostatok logicky vedie k úzkosti, depresii, podráždenosti až k agresivite.

Zaťaženie orgánov

Čím viac ich pijete, tým väčší masaker páchate na vašom srdci, pečeni, mozgu, tráviacom trakte, obličkách, pretože všetky orgány začnú pracovať ako o život. Dá sa to prirovnať k tomu, keby ste v 35 stupňových letných horúčavách vykonávali namáhavú fyzickú činnosť, napríklad makali na stavbe.

Únava nadobličiek

Niektorí ľudia sa po príjme kofeínu paradoxne cítia malátni a ospalí. Signalizuje to „únavu“ nadobličiek, keď je organizmus preťažený konštantnou vysokou dávkou kofeínu. Riešením nie je zvýšiť jeho prísun, ale detoxikácia, aby sa nadobličky dostali do pôvodného stavu.

Alergické reakcie

Najbežnejšia zložka energeťákov, kofeín, môže viesť k niekoľkým alergickým reakciám. Od vyrážok, žihľavky, cez opuch jazyka, pier, úst či tváre, až po ťažkosti s dýchaním, tlak na prsiach či zvracanie.

Nespavosť

V prvých minútach alebo hodinách po energeťákovom dopingu síce môžete pocítiť náhly nárast energie a sily, no v noci je to horšie. Tieto nápoje vás oberajú o hlboký a pokojný nočný spánok, ktorý organizmus nutne potrebuje na regeneráciu.

Finančné náklady

Možno ste si to ani neuvedomili, no okrem srdca zaťažujte aj svoj finančný rozpočet. Ak stojí energydrink v priemere euro, spočítajte si, koľko môžete ušetriť napríklad za týždeň. A ako teda vykývať s únavou? Skúste sa poprechádzať na čerstvom vzduchu a dodržiavať pitný režim čistou vodou.

zdroj: internet (autor: brejk.sk/mb)