• PRIEREZOVÉ TÉMY

• HLAVNÉ ÚLOHY A CIELE FIG

• Plán práce koordinátora pre finančnej gramotnosti bol skoncipovaný na základe pedagogicko - organizačných pokynov na školský rok 2019/2020, úloh publikovaných v Národnom štandarde finančnej gramotnosti verzia 1.2, Inovovaného Štátneho vzdelávacieho programu, Inovovaného Školského vzdelávacieho programu a plánu práce školy.

Hlavnou úlohou koordinátora je zabezpečiť rozvoj kompetencií, na základe ktorých bude žiak vedieť:

• vyhodnotiť trvalé životné hodnoty a osvojiť si vzťah medzi životnými potrebami  a financiami ako prostriedku ich zabezpečenia.
            • pochopiť vzťah ľudská práca – peniaze a etickú súvislosť medzi bohatstvom a chudobou.
            • osvojiť si, čo znamená žiť hospodárne.
            • prevziať zodpovednosť za osobné finančné rozhodnutia.
            • nájsť a vyhodnotiť informácie z rôznych zdrojov.
            • posúdiť význam boja proti korupcii, ochrany proti praniu špinavých peňazí a ochrany finančných záujmov EÚ.
            • prijímať finančné rozhodnutia zvažovaním alternatív a dôsledkov
            • určiť rôzne spôsoby komunikácie o finančných záležitostiach, stručne zhrnúť hlavné nástroje na ochranu spotrebiteľov.
            • poznať a harmonizovať osobné, rodinné, spoločenské potreby.
            • zhodnotiť vzdelanostné a pracovné predpoklady z hľadiska uspokojovania životných potrieb a základné otázky úspešnosti vo finančnej oblasti.
            • identifikovať zdroje osobných príjmov.
            • vypracovať osobný finančný plán.
            • popísať spôsob používania rôznych metód platenia.
            • uplatniť spotrebiteľské zručnosti pri zodpovednom rozhodovaní o nákupe.
            • vysvetliť daňový a odvodový systém.
            • zvážiť príspevky na darcovstvo a filantropiu.
            • identifikovať náklady a prínosy jednotlivých typov úverov.
            • zhodnotiť spôsoby, ako sa vyhnúť problémom so zdĺžením alebo ako ich zvládnuť.
            • mať základné informácie o jednotlivých druhoch spotrebiteľských úverov.
            •  diskutovať o tom, ako sporenie prispieva k finančnej prosperite.
            • vysvetliť, akým spôsobom investovanie zhodnocuje majetok a pomáha pri plnení finančných cieľov.
            • zhodnotiť investičné alternatívy.
            • vysvetliť spôsob regulácie a dohľadu nad finančnými trhmi.
            • vysvetliť pojem riziko a pojem poistenie.
            • charakterizovať verejné poistenie a vysvetliť rozdiel medzi verejným a súkromným (komerčným) poistením.
            • charakterizovať komerčné poistenie.