ZÁŠKOLÁCTVO
Záškoláctvo
!!! Páchateľom priestupku záškoláctva (trestného činu)
je rodič dieťaťa, nie dieťa !!!
Záškoláctvo je neospravedlnená neprítomnosť – absencia z vyučovania bez vedomia rodičov (resp. zákonných zástupcov) alebo s vedomím rodičov. Na záškoláctvo bez vedomia rodičov by sme nemali pozerať ako na fakt, ale mali by sme ho vnímať ako určitú reakciu dieťaťa, ktoré nie je schopné situáciu riešiť inak ako únikom.
Kategórie záškoláctva
Pravé záškoláctvo
- žiak do školy nechodí, rodičia o žiakovej absencii netušia
- žiaci, ktorí ráno „akože“ odchádzajú z domu do školy a keď rodičia odídu do práce, žiaci sa vracajú domov, kde trávia celé dopoludnie.
- žiaci, ktorí odchádzajú ráno z domu, potom ostávajú s kamarátmi (buď u nich doma, alebo sú vonku)
- žiaci, ktorí nemusia odchádzať ani z domu, pretože rodičia odchádzajú do práce skôr
Záškoláctvo s klamaním rodičov
- keď dieťa dokáže presvedčiť rodičov, že mu je zle
- niektorí rodičia sú tak presvedčení o „chorobe“ svojho dieťaťa, že ani netušia, že sú oklamaní
- niektorí rodičia tušia, že dieťa choré nie je, no cítia sa „slabí na to, aby bojovali“ s dieťaťom, a tak „potichu“ súhlasia.
Záškoláctvo s vedomím rodičov
- keď dieťa so súhlasom rodiča nechodí do školy
- často býva dôvodom skutočnosť, že rodič dieťa potrebuje doma na nejakú pomoc
Postih zákonných zástupcov:
- nad 15 neospravedlnených vyučovacích hodín v mesiaci – odobratie sociálnych dávok
- nad 60 neospravedlnených vyučovacích hodín v školskom roku – priestupkové konanie – uložená pokuta môže dosiahnuť až 331,50 €
- nad 100 neospravedlnených vyučovacích hodín v školskom roku – trestný čin s možnosťou potrestania odňatím slobody až na 2 roky
Postup školy v prípade podozrenia, že žiak je pod vplyvom alkoholu alebo inej omamnej látky:
Na základe zákona č. 219/1996 a jeho novely č. 214/2009 Z.z. o ochrane pred zneužívaním alkoholických nápojov podľa čl. II, ktorý mení zákon č. 596/2003 Z.z o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov podľa §5 ods. 10 je riaditeľ a ostatní vedúci pedagogickí zamestnanci povinní oznámiť obci požitie alkoholického nápoja alebo inej návykovej látky osobou maloletou do 15 rokov alebo mladistvou do 18 rokov.
Zároveň podľa vyššie citovaného zákona v §2 je uvedené, že osoby maloleté do 15 rokov a mladistvé do 18 rokov nesmú požívať alkoholické nápoje alebo iné návykové látky a sú povinné podrobiť sa orientačnej dychovej skúške alebo orientačnému vyšetreniu testovacím prístrojom na zistenie omamných alebo psychotropných látok.
Vyšetrenie na zistenie alkoholu alebo iných návykových látok sú oprávnení vykonávať podľa uvedeného zákona príslušníci Policajného zboru, Vojenskej polície, Železničnej polície a zamestnanci obecnej a mestskej polície.
Preto v prípade podozrenia, že žiak je pod vplyvom alkoholu alebo inej omamnej látky bude vedenie školy postupovať podľa uvedeného zákona - privolá príslušníkov polície a požiada ich o súčinnosť pri riešení uvedenej situácie (dychovej skúške). Zároveň budeme kontaktovať rodiča (zákonného zástupcu) a v prípade potreby aj rýchlu zdravotnú pomoc.
V prípade podozrenia na požitie alkoholu alebo inej omamnej látky u žiaka, písomný súhlas rodiča na vyšetrenie alkoholu nie je potrebný.